Skip to content

166 Webster Ave.(Block 3805 Lot 38)Jersey City, NJ 07307

Other Exempt

Last Sale Price
$835,000
Last Sale Date
Dec 19, 2020

Property Information

Block3805
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,588
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$8,855+31.4%
2021$6,741+3.5%
2020$6,513+11.3%
2019$5,850+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$835,000

From:

To:

Sq Ft4,588DeedBook 9553, Page 487NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded4/22/2021

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

DeedBook 9203, Page 747Recorded5/30/2017

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 5778, Page 154