Skip to content

106 Hague St.Jersey City, NJ 07307

Built 1915

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Aug 25, 2017

Property Information

Block401
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description2S-FD-2UH-B-G-3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,544
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,000
43%
Improvement Value:$285,500
57%
Total Assessment$499,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,154-0.6%
2024$11,224+22.2%
2023$9,185-0.4%
2022$9,219+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

DeedBook 9235, Page 252Recorded9/7/2017

Property Built

Built

Year Built: 1915