Skip to content

108 Hague St.Jersey City, NJ 07307

Built 1920

Last Sale Price
$592,500
Last Sale Date
Jun 28, 2017

Property Information

Block401
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description2S-FD-2U-B-G-3
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,544
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,000
38%
Improvement Value:$353,500
62%
Total Assessment$567,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,672-0.6%
2024$12,752+40.1%
2023$9,103-0.4%
2022$9,137+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$592,500

From:

To:

DeedBook 9260, Page 655Recorded12/5/2017

Property Sale

Sale
$48,500
DeedBook 3337, Page 952

Property Built

Built

Year Built: 1920