Skip to content

328 Columbia Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1925

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Mar 30, 2020

Property Information

Block303
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2UH-B-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,557
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,700
45%
Improvement Value:$235,200
55%
Total Assessment$430,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,622-0.6%
2024$9,682+40.1%
2023$6,912-0.4%
2022$6,937+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft2,557DeedBook 9484, Page 538NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/7/2020

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 9134, Page 622

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3274, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1925