Skip to content

88 Leonard St.Jersey City, NJ 07307

Apartment

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 16, 2009

Property Information

Block402
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description3S-B-12U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$540,000
64%
Improvement Value:$301,600
36%
Total Assessment$841,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,793-0.6%
2024$18,911+40.1%
2023$13,499-0.4%
2022$13,550+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 8661, Page 687