Skip to content

104 Leonard St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Date
Jul 16, 1987

Property Information

Block402
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,040
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
47%
Improvement Value:$195,400
53%
Total Assessment$370,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,271-0.6%
2024$8,323+40.1%
2023$5,941-0.4%
2022$5,963+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3921, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1900