Skip to content

124 Leonard StJersey City, NJ 07307

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 18, 2019

Property Information

Block402
Lot52
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description2SF&B-D-3UHG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,319
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
34%
Improvement Value:$366,400
66%
Total Assessment$556,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,424-0.6%
2024$12,502+40.1%
2023$8,925-0.4%
2022$8,958+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 3621, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1910