Skip to content

128 Leonard StJersey City, NJ 07307

Built 1920

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
Mar 30, 2001

Property Information

Block402
Lot54
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H.G3.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,000
47%
Improvement Value:$237,400
53%
Total Assessment$445,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,946-0.6%
2024$10,008+40.1%
2023$7,144-0.4%
2022$7,171+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 5784, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1920