Skip to content

160 Nelson Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1925

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Oct 11, 2007

Property Information

Block402
Lot61
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
38%
Improvement Value:$279,100
62%
Total Assessment$450,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,051-0.6%
2024$10,114+40.1%
2023$7,220-0.4%
2022$7,247+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 8377, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1925