Skip to content

257 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1915

Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Jul 31, 2023

Property Information

Block4201
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,970
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
49%
Improvement Value:$194,600
51%
Total Assessment$384,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,588-0.6%
2024$8,642+40.1%
2023$6,169-0.4%
2022$6,192+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$770,000

From:

To:

Sq Ft1,970DeedBook 9768, Page 849Recorded9/5/2023

Property Built

Built

Year Built: 1915