Skip to content

245 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 30, 2017

Property Information

Block4201
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C-2U-H-BG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,100
31%
Improvement Value:$435,700
69%
Total Assessment$631,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,108-0.6%
2024$14,197+40.1%
2023$10,134-0.4%
2022$10,172+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 7178, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1920