Skip to content

136 Beach St.Jersey City, NJ 07307

Built 1920

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Aug 30, 2004

Property Information

Block4201
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,316
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
51%
Improvement Value:$172,000
49%
Total Assessment$352,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,860-0.6%
2024$7,909+40.1%
2023$5,646-0.4%
2022$5,667+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 7393, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1920