Skip to content

160 Beach St.Jersey City, NJ 07307

Built 1910

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Oct 20, 1988

Property Information

Block4201
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,224
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
62%
Improvement Value:$113,700
38%
Total Assessment$298,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,670-0.6%
2024$6,712+40.1%
2023$4,791-0.4%
2022$4,809+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1910