Skip to content

454 Tonnele Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$311,000
Last Sale Date
Jun 25, 2019

Property Information

Block4201
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,170
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
60%
Improvement Value:$106,800
40%
Total Assessment$266,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,958-0.6%
2024$5,995+40.1%
2023$4,279-0.4%
2022$4,295+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$311,000

From:

To:

Sq Ft1,170DeedBook 9423, Page 53Recorded8/2/2019

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 3515, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1900