Skip to content

136a Beach St.Jersey City, NJ 07307

Built 1910

Last Sale Price
$283,000
Last Sale Date
Oct 21, 2011

Property Information

Block4201
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,226
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
53%
Improvement Value:$164,100
47%
Total Assessment$349,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,795-0.6%
2024$7,844+40.1%
2023$5,600+3.0%
2022$5,435+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$283,000
DeedBook 8818, Page 702

Property Built

Built

Year Built: 1910