Skip to content

139 Beach St.Jersey City, NJ 07307

Built 1925

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Aug 25, 2022

Property Information

Block4204
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
38%
Improvement Value:$298,400
62%
Total Assessment$483,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,794-0.6%
2024$10,862+40.1%
2023$7,754-0.4%
2022$7,783+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft2,160DeedBook 9699, Page 521NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/29/2022

Property Built

Built

Year Built: 1925