Skip to content

243 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1920
Apartment

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Jun 29, 2022

Property Information

Block4204
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-7UNH-BG4
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
37%
Improvement Value:$526,400
63%
Total Assessment$841,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,788-0.6%
2024$18,906+87.1%
2023$10,105-0.4%
2022$10,143+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000

From:

To:

DeedBook 9681, Page 239NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/12/2022

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 4841, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1920