Skip to content

36 Carlton Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jun 29, 2011

Property Information

Block4305
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,498
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,500
45%
Improvement Value:$251,100
55%
Total Assessment$458,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,241-0.6%
2024$10,305+40.1%
2023$7,356-0.4%
2022$7,383+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 8800, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1900