Skip to content

66 Lake St.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$273,000
Last Sale Date
May 16, 2003

Property Information

Block4306
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,262
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
51%
Improvement Value:$182,900
49%
Total Assessment$372,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,327-0.6%
2024$8,379+40.1%
2023$5,981-0.4%
2022$6,004+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$273,000
DeedBook 7107, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1900