Skip to content

310 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1905

Last Sale Price
$252,500
Last Sale Date
Feb 5, 2003

Property Information

Block3501
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
58%
Improvement Value:$142,300
42%
Total Assessment$342,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,644-0.6%
2024$7,691+40.1%
2023$5,490-0.4%
2022$5,511+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$252,500
DeedBook 7017, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1905