Skip to content

108 Manhattan Ave.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Oct 10, 2002

Property Information

Block3701
Lot61
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class---
Description2S-B-2U-CONDO
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,263
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
25%
Improvement Value:$228,300
75%
Total Assessment$303,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,773-0.6%
2024$6,815+40.1%
2023$4,865-0.4%
2022$4,883+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 6071, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1900