Skip to content

122 Booraem Ave.Jersey City, NJ 07307

Apartment

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Sep 22, 2000

Property Information

Block4401
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-6U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
33%
Improvement Value:$643,500
67%
Total Assessment$958,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,403-0.6%
2024$21,538+40.1%
2023$15,374-0.4%
2022$15,432+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5689, Page 212