Skip to content

77 Sherman Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1880
Apartment

Last Sale Price
$1,275,000
Last Sale Date
Aug 31, 2021

Property Information

Block4406
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description3S-F-A-10U

Assessment

Land Value:$450,000
45%
Improvement Value:$550,000
55%
Total Assessment$1,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,330-0.6%
2024$22,470+40.1%
2023$16,040-0.4%
2022$16,100+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,275,000

From:

To:

DeedBook 9605, Page 678NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/12/2021

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 7034, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1880