Skip to content

17 Manhattan Ave.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 2021

Last Sale Price
$765,000
Last Sale Date
Jan 19, 2021

Property Information

Block4402
Lot22
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,445
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,200
48%
Improvement Value:$401,800
75%
Total Assessment$536,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,980-0.6%
2024$12,055+433.8%
2023$2,258+0.0%
2022$2,258
Property History

Property Sale

Sale
$765,000

From:

To:

Sq Ft1,445DeedBook 9549, Page 526NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/14/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021