Skip to content

Ferry St.(Block 4402 Lot 37)Jersey City, NJ 07307

Commercial

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Jul 20, 2022

Property Information

Block4402
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page44

Assessment

Land Value:$120,100
97%
Improvement Value:$3,700
3%
Total Assessment$123,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,764-0.6%
2024$2,782+40.1%
2023$1,986-0.4%
2022$1,993+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$715,000

From:

To:

DeedBook 9702, Page 152Recorded10/12/2022