Skip to content

90 Ferry St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 2022

Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Oct 26, 2022

Property Information

Block4402
Lot43
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description3S-F-2U-CONDO-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,372
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,000
43%
Improvement Value:$504,900
82%
Total Assessment$615,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,742-0.6%
2024$13,828
Property History

Property Sale

Sale
$925,000

From:

To:

Sq Ft3,372DeedBook 9713, Page 118Recorded12/3/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022