Skip to content

24 Sherman Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$255,750
Last Sale Date
Aug 31, 2006

Property Information

Block4501
Lot11
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
Description3S-F-3U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage720
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
29%
Improvement Value:$183,600
71%
Total Assessment$258,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,775-0.6%
2024$5,811+40.1%
2023$4,148-0.4%
2022$4,163+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$255,750

Property Built

Built

Year Built: 1900