Skip to content

12 Sherman Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2006

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Jun 27, 2014

Property Information

Block4501
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,389
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,500
33%
Improvement Value:$488,400
67%
Total Assessment$725,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,209-0.6%
2024$16,311+40.1%
2023$11,643-0.4%
2022$11,687+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

DeedBook 8983, Page 265Recorded7/17/2014

Property Sale

Sale
$638,000
DeedBook 7903, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 2006