Skip to content

95 Webster Ave.(Unit C0102)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
May 29, 2015

Property Information

Block4501
Lot19
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
Description3S-B-6U-CONDO
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage541
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
29%
Improvement Value:$183,400
71%
Total Assessment$258,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,770-0.6%
2024$5,806+40.1%
2023$4,145-0.4%
2022$4,160+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 9047, Page 636

Property Built

Built

Year Built: 1900