Skip to content

95 Webster Ave.(Unit C0302)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$486,000
Last Sale Date
Dec 17, 2021

Property Information

Block4501
Lot19
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
Description3S-B-6U-CONDO
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage967
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
17%
Improvement Value:$379,000
83%
Total Assessment$454,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,138-0.6%
2024$10,201+40.1%
2023$7,282-0.4%
2022$7,309+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$486,000

From:

To:

Sq Ft967DeedBook 9641, Page 17Recorded2/16/2022

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 9063, Page 867

Property Built

Built

Year Built: 1900