Skip to content

93 Webster Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Oct 30, 2001

Property Information

Block4501
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,890
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,000
44%
Improvement Value:$271,700
56%
Total Assessment$486,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,868-0.6%
2024$10,936+40.1%
2023$7,807-0.4%
2022$7,836+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5907, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1900