Skip to content

73 Webster Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 16, 2025

Property Information

Block4501
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
Description1.5S-F-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,746
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$250,000
60%
Improvement Value:$169,100
40%
Total Assessment$419,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,359-0.6%
2024$9,417+40.1%
2023$6,722-0.4%
2022$6,748+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900