Skip to content

63 Webster Ave.Jersey City, NJ 07307

Owner
---
Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Mar 12, 2026

Property Information

Block4501
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
Description3S-F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,925
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$605,900
98%
Improvement Value:$10,000
2%
Total Assessment$615,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,674-0.6%
2024$11,747+40.1%
2023$8,386-0.4%
2022$8,417+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000
DeedBook 9972, Page 412Recorded3/19/2026

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,925DeedBook 9751, Page 219Recorded6/8/2023

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

DeedBook 9120, Page 796Recorded5/25/2016

Property Sale

Sale
$335,080
DeedBook 7305, Page 270