Skip to content

61 Webster Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 2019

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Nov 22, 2022

Property Information

Block4501
Lot36
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
Description3S-2U-CONDO-G2
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,525
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,400
42%
Improvement Value:$399,600
58%
Total Assessment$690,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,408+20.3%
2024$12,810+40.1%
2023$9,144-0.4%
2022$9,179-13.6%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft1,525DeedBook 9723, Page 48Recorded1/24/2023

Property Sale

Sale
$690,000

From:

To:

Sq Ft1,525DeedBook 9436, Page 798NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/20/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019