Skip to content

44 Sherman Ave.(Unit C0602)Jersey City, NJ 07307

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 13, 2023

Property Information

Block4502
Lot2
QualifierC0602
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building ClassC0578
Description6S-B-D-54U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage578
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
32%
Improvement Value:$159,300
68%
Total Assessment$234,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,232-0.6%
2024$5,265+40.1%
2023$3,758-0.4%
2022$3,772+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1980