Skip to content

107 Webster Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1905

Last Sale Price
$196,000
Last Sale Date
Aug 24, 2018

Property Information

Block4502
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
Description1.5S-FD1UNH-BG2
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,824
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,500
51%
Improvement Value:$228,800
49%
Total Assessment$466,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,162-0.6%
2024$10,228+36.7%
2023$7,479-0.4%
2022$7,507+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$196,000

From:

To:

DeedBook 9341, Page 609NU CodeDoubtful title (14)Recorded9/19/2018

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5965, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1905