Skip to content

58 Sherman Ave.(Block 4502 Lot 6)Jersey City, NJ 07307

Built 1880
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 17, 2018

Property Information

Block4502
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$10,772+1.3%
2018$10,635+2.9%
2017$10,333+0.6%
2016$10,266-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$368,000

From:

To:

DeedBook 9180, Page 467NU CodeSheriff sale (12)Recorded2/15/2017

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 7513, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1880