Skip to content

58 Sherman Ave.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 1880

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Oct 23, 2018

Property Information

Block4502
Lot6
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-2U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,538
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,100
20%
Improvement Value:$517,900
80%
Total Assessment$650,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,515-0.6%
2024$14,606+45.7%
2023$10,025-0.4%
2022$10,063+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,538DeedBook 9357, Page 525NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/13/2018

Property Built

Built

Year Built: 1880