Skip to content

94 North St.(Unit C0402)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
May 25, 2023

Property Information

Block804
Lot31
QualifierC0402
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page8

Building Details

Building ClassC0872
Description4S-B-24U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,308
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
25%
Improvement Value:$225,500
75%
Total Assessment$300,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,710+24.2%
2024$5,404+63.4%
2023$3,307-0.4%
2022$3,320+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,308DeedBook 9753, Page 252NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/15/2023

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 9146, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1900