Skip to content

69 Franklin St.(Unit C0301)Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Aug 5, 2016

Property Information

Block4505
Lot17
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
Description3S-B-5U-CONDO
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage700
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
16%
Improvement Value:$381,900
84%
Total Assessment$456,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,203-0.6%
2024$10,267+40.1%
2023$7,329-0.4%
2022$7,356+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 9147, Page 630

Property Built

Built

Year Built: 1890