Skip to content

187 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Dec 13, 2016

Property Information

Block4601
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class1
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage890
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,200
49%
Improvement Value:$221,700
51%
Total Assessment$431,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,644-0.6%
2024$9,705+40.1%
2023$6,928-0.4%
2022$6,954+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft890DeedBook 9175, Page 281Recorded1/26/2017

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 8763, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1890