Skip to content

3245 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Date
Jun 5, 2057

Property Information

Block4602
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
46%
Improvement Value:$177,800
54%
Total Assessment$331,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,159-0.6%
2024$7,206+42.1%
2023$5,072-0.4%
2022$5,092+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 2718, Page 351

Property Built

Built

Year Built: 1910