Skip to content

3243 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07306

Built 1890

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Dec 1, 1995

Property Information

Block4602
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,820
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
47%
Improvement Value:$173,700
53%
Total Assessment$327,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,318-0.6%
2024$7,363+40.1%
2023$5,256-0.4%
2022$5,276+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 4937, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1890