Skip to content

36 Stagg St.Jersey City, NJ 07306

Built 1920

Last Sale Price
$271,000
Last Sale Date
Sep 30, 2003

Property Information

Block4604
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
51%
Improvement Value:$183,000
49%
Total Assessment$370,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,273-0.6%
2024$8,325+40.1%
2023$5,943-0.4%
2022$5,965+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$271,000
DeedBook 7200, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1920