Skip to content

188 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2014

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Nov 26, 2014

Property Information

Block4604
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,055
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
31%
Improvement Value:$452,800
69%
Total Assessment$652,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,577-0.6%
2024$14,668+40.1%
2023$10,471-0.4%
2022$10,510+32.0%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

Sq Ft3,055DeedBook 9010, Page 68NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/4/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

DeedBook 8877, Page 814Recorded11/9/2012

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4688, Page 338