Skip to content

107 Prospect St.Jersey City, NJ 07307

Apartment

Last Sale Price
$599,000
Last Sale Date
Jun 18, 2015

Property Information

Block4906
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-6U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
45%
Improvement Value:$385,000
55%
Total Assessment$700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,631-0.6%
2024$15,729+40.1%
2023$11,228-0.4%
2022$11,270+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$599,000

From:

To:

DeedBook 9047, Page 750Recorded6/30/2015

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 5925, Page 195