Skip to content

86 Waverly St.Jersey City, NJ 07306

Built 1895

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 2013

Property Information

Block4906
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,841
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,000
49%
Improvement Value:$214,300
51%
Total Assessment$420,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,385-0.6%
2024$9,444+40.1%
2023$6,742-0.4%
2022$6,767+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 8859, Page 47Recorded7/11/2012

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 8735, Page 498

Property Built

Built

Year Built: 1895