Skip to content

8 Lienau Pl.Jersey City, NJ 07306

Built 1890

Last Sale Date
Apr 20, 1994

Property Information

Block4906
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,975
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,500
47%
Improvement Value:$263,800
53%
Total Assessment$501,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,194-0.6%
2024$11,264+40.1%
2023$8,041-0.4%
2022$8,071+8.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4728, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1890