Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
3716 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07307
Apartment
Last Sale Price
$845,000
Last Sale Date
Sep 5, 2018
Property Information
Block501
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page5
Building Details
Building Class---
DescriptionPROP.5S+16U-8P
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,540
Acreage0.09
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$1,236,700
83%
Improvement Value:$250,000
17%
Total Assessment$1,486,700
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $27,616 | -0.6% |
| 2024 | $27,789 | +40.1% |
| 2023 | $19,837 | +224.2% |
| 2022 | $6,118 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.