Skip to content

1209 Summit Ave.(Unit C0212)Jersey City, NJ 07307

Built 2010

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
Dec 23, 2010

Property Information

Block501
Lot2
QualifierC0212
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description5S-2C-45U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,129
Acreage0.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
41%
Improvement Value:$71,700
59%
Total Assessment$121,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,718-0.6%
2024$2,735+40.1%
2023$1,952-0.4%
2022$1,959+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 8771, Page 385

Property Built

Built

Year Built: 2010